Murovaný dom...

Mať jasno pred začiatkom výstavby, aký dom budete stavať, je veľmi dôležitým atribútom. Vybrať si ten pravý stavebný materiál je rovnako dôležité, ako napríklad samotný výber stavebnej firmy alebo tiež dodržanie prvotných činností pred začiatkom výstavby. Od toho, pre aký stavebný materiál sa rozhodnete, bude závisieť okrem iného aj to, ako rýchlo bude napredovať samotná výstavba. Pripravili sme článok pre všetkých zástancov práve klasickej výstavby domov s využitím klasických murovaných materiálov s dôrazom kladeným nielen na výhody, ale aj nevýhody tohto druhu stavby ...

 

Murované domy majú čo ponúknuť aj v dnešnej modernej dobe. Technologické pokroky zasiahli aj klasické stavebné materiály, medzi ktoré patrí stále najviac využívaná klasická pálená tehla, moderné pórobetónové tvárnice a kameň. Čoraz viacej sa do popredia dostávajú betónové tvárnice a tiež aj prírodný kameň. K dispozícii je viac možností a materiálov, ktoré môžu zaujať každého zástancu murovanej stavby. Murovaný dom je klasika, ktorá nepustí. Avšak rovnako ako má svoje výhody tento druh stavby, existujú aj rôzne nevýhody. 

Hlavné výhody murovaného domu

Žiť v inom ako v murovanom dome si väčšina z nás nevie ani predstaviť. Je to aj vďaka tomu, že práve tento druh stavby ponúka mnoho výhod, ktoré len takáto stavba. Prvou výhodou murovaného domu je celková pevnosť stavby a vyššia odolnosť, dosiahnutá predovšetkým vďaka použitým materiálom, ktorými sú predovšetkým tehla, pórobetón, kameň či železobetón. Jedná sa o stavebné materiály a ich prvky, ktoré zvyšujú pevnosť (silu) a odolnosť murovaného domu. Stačí si len predstaviť v hlave rozprávku o "troch prasiatkach" a ich domčekoch. Niet divu, že najsilnejší a najodolnejší domček pred výkyvmi počasia a prírodnými živlami si postavilo práve to  prasiatko, ktoré vsadilo práve na murovaný variant domčeka. Aj na základe toho je zrejmé, že murovaný dom je pevnejší a odolnejší a platí to hneď od začiatku stavebných prác. Pomáhajú mu k tomu okrem iného vždy pevné železobetónové základy a tiež aj obvodové múry, stropy a strecha. Všetko tak, aby sa žiadny majiteľ murovaného domu nebál za žiadnych okolností. Ani v čase silnejších klimatických zmien, kedy každý majiteľ domu ocení práve murovaný dom s vysokou odolnosťou voči čoraz častejším vrtochom počasia aj v našich končinách.

Dlhší čas "bez problémov" ...

Ďalšia výhoda murovaného domu úzko súvisí s prvou uvádzanou výhodou. Murovaný dom má životnosť o niekoľko rokov predĺženú v porovnaní s inými stavbami. Možno aj tým, že nie je potrebné ho pravidelne ošetrovať ako iné typy domov, z iných ako klasických stavebných materiálov. Mohutné murované stavby majú veľmi slušnú životnosť vďaka použitým pevným a silným materiálom pri výstavbe, ktoré nestrácajú svoje vlastnosti ani po rokoch od výstavby. Znamená to, že čas ktorý nám dokáže slúžiť murovaný dom bez toho, aby sme ho museli znova a pravidelne chrániť a ošetrovať, je výrazne dlhší. Nie je potrebné preto opätovne investovať  peniaze či svoj čas do neskorších opráv. Jedinou podmienkou je, aby bol dom postavený po stavebnej stránke správne - či už svojpomocne alebo stavebnou firmou. Iba takto nebudú vznikať žiadne problémy. Prečítajte si aj článok "Ako sa nestratiť pri výbere firmy".

Sú "nenáročné" na energie a býva sa v nich "zdravo" ...

Energeticky nenáročné môžu byť dnes už aj murované stavby. Už dlhší čas neplatí, že len murované domy z tehál spĺňajú práve tento čoraz viac vyhľadávaný atribút dnešnej modernej doby, kedy je potrebné šetriť (nielen) na nákladoch pri bývaní a využívaní domu. Dnes pokojne jednoducho možno postaviť pasívny či nízkoenergetický murovaný dom takmer z každého klasického stavebného materiálu.

Okrem šetrenia peňazí ponúka murovaný dom zároveň aj zdravé bývanie bez prebytočnej vlhkosti a škodlivého prostredia pre tvorbu nebezpečných plesní a zápachu. Bývanie je teda zdravšie ako nikdy predtým. Žiadne spomínané plesne či baktérie, nepríjemné závany staroby, žiadne alergie či iné zdravotné ťažkosti.

"Nevýhody" murovaného domu

Ten, kto sa raz rozhodne pre stavbu murovaného domu, musí rátať s tým, že tento druh stavby má aj isté nevýhody. K tým základným môžeme zaradiť samotný spôsob výstavby a využitie mokrých procesov pri výstavbe (tie predlžujú celý proces výstavby, s čím treba rátať). Pri všetkom, kde je prítomná voda pri stavebných úkonoch, je dôležité vodu dodatočne "odstrániť", ľudovo povedané dostať von. Je to možné iba jediným spôsobom - prerušením stavebných prác pre potrebné vyschnutie a vyzretie. Takými stavebnými úkonmi sú predovšetkým betonáž základových pásov, základovej dosky, poterov, stropov, venca, úprava vnútorných a vonkajších stien omietkami, lepenie obkladov a dlažieb a podobne. Aj preto sa stavba murovaného domu o niečo predlžuje a možno to považovať ako nevýhodu, keďže dnes sa kladie čoraz väčší dôraz na rýchlu výstavbu bez mokrých procesov.

Počasie ako najväčší nepriateľ ...

Nie, teraz nemyslíme na nebezpečenstvo v prípade hotového murovaného domu, ale v čase ešte len jeho výstavby. Nepriaznivé počasie ako silný dážď, príliš nízke teploty v zimnom období, dokážu negatívne ovplyvniť celkovú výstavbu murovaného domu. Aj keď v dnešnej dobe existuje veľa prostriedkov, akými je možné stavať murovaný dom aj pri napríklad príliš nízkych teplotách, ideálnym počasím je stavba bez dažďa či mrazu, kedy teploty neklesajú pod bod mrazu (ak je už hotová hrubá stavba, nízke teploty pomôžu k tomu, aby dom respektíve všetky jeho steny, priečky, použitý materiál pri stavbe čo najefektívnejšie vyzreli práve počas nižších teplôt v zimnom období).  

Keď už viete a poznáte tie hlavné výhody a nevýhody murovaných domov a stavieb, ako sa rozhodnete? Dnes je stále veľa zástancov práve murovaný stavieb, ale rastie aj počet ľudí  inklinujúcich k iným a to k rýchlejším technológiám výstavby - o nich však nabudúce v našom blogu. Dnes však už dávno neplatí, že kvalitný murovaný domček budete môcť vlastniť až o niekoľko rokov od začiatku výstavby. Dá sa to oveľa skôr, len sa musíte správne rozhodnúť a vedieť vopred, najmä to aký domček budete stavať, ako ho budete stavať (sami či s firmou) a čo všetko musí spĺňať a či to ten materiál, z ktorého budete stavať, aj dokáže zabezpečiť.